In September we had the most amazing AirBnB right in the historic city center – the view from the terrace and mater bedroom was absolutely stunning!
Guanajuato was great value money in terms of accomodation, food and activities.
We barely ate in with some many good, cheap options on our doorstep, within minutes we had Ojillio for cocktails with a view, Los Huacales for Mole Chilaquiles (it’s not on the menu but ask for it), there’s also a place next door to Los Huacales that is bright pink and turquoise that makes great coffee and tortas. A little further is Truco7 (Mexican) and La Ronda for beer, wings and pool.
Breakfast is a cheap easy meal in Guanajuato with coffee, juice, fresh fruit, bread and a main like chilaquiles for $80 – $120 pesos ($4 – $6).
For paid activities in September we did:
- The Funicular to see El Pipila $5.51
- Momias Museo (the Mummy Museum) $4.59
- Callejoneadas $11.60 – watch our Callejoneada video and review here
- Diego Rivera Museum $1.38
- The Arts Museum $1.84
- Ex-Hacienda San Gabriel $15.07 including taxi there and back
- Mina La Valenciana $4.13
- Walking Tour (in San Miguel $18.93)
Zahn did a we bit of shopping in Guanajuato buying earrings, other small items and a sweater for the colder nights

Other costs that came up during September was our tourist visa renewal – the visa process itself was free but we elected to have Sonia Diaz an immigration consultant complete the process for us at $250 pesos each.
We also arrived in San Miguel de Allende at the end of the month and spent more than usual on data for our phone because the WIFI in our AirBnB was pretty poor but overall we are happy with our September spending.
Full breakdown:
Expenses
Accommodation | $544.41 |
Groceries | $59 |
Transport | $121.43 |
Entertainment | $77.98 |
Shopping | $251.30 |
Eating Out | $222.12 |
Laptop Payments | $103 |
Subscriptions (Apple Storage & Netflix) | $23.23 |
Cellphone Plan | $77.54 |
Tourist Visa (FMM) Renewal | $236.60 |
Total Expenses | $1,716.71 |
Total Income | $3143.86 |
$1,427.15 |
Prices above are in USD and for 2 x people
